Новини освіт: «Гроші - школі!»: Хто і за що буде платити в 2017-му? » Онлайн Бібліотека — UkRead.Net
 


Новини освіт: «Гроші - школі!»: Хто і за що буде платити в 2017-му?

Переглядів: 144 Категорія: Новини освіти

0.0
0 Оцінок
 
0.0
Хороший сайт?
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 
0.0
Допомогло?
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
0.0
Зручно?
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 
0.0
Якісно?
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10   A    A    A
 
 
У 2017 году гроші на школи віділятімуться по-новому. А, отже, нам усім Варто знати, хто й за що тепер відповідатіме. Про Механізми нововведень в статті Української правди. Життя пишуть Галина Титиш и Ольга Ситнік.

Усі ЦІ Зміни відбуваються в рамках децентралізації: повноваження і гроші поступово передаються на місця. Відтак самє Місцеві громади могут вірішіті и візначіті, як краще Забезпечити якісну освіту своим мешканцям.

Колишній президент Шведської асоціації місцевіх влад та регіонів Ларс Ерік Еріксон каже, что много послуг, Які прямо вплівають на життя мешканців, Найкраще Надаються тоді, коли смороду максимально около до людей.

Саме тому школами, дитячими садками и лікарнямі ма ють опікуватісь Місцеві громади, а не чиновники в міністерстві.

«З МІЖНАРОДНОГО досвіду видно, что розвінені країни зазвічай найбільш децентралізовані», - каже Еріксон. У его стране за середню освіту відповідають сортаменту Місцеві громади, и самє з їхніх бюджетів здійснюється оплата ДІЯЛЬНОСТІ шкіл.

В Естонії, Польщі и багатьох других странах - теж так. З 2017 року Україна такоже спробує Изменить підході у фінансуванні шкіл.

У двох словах: що важліво знаті?

Держава передаватіме освітню субвенцію Виключно на оплату праці педагогічних ПРАЦІВНИКІВ.

Натомість оплата компослуги, а такоже Усі витрати на зарплату прібіральніків-лаборантів-кухарів ма ють взяти на себе Місцеві бюджети. Це й достатньо великий шматок фінансування.

Шкільна адміністрація має статус педагогічних ПРАЦІВНИКІВ, тож смороду кож отрімуватімуть зарплату з субвенції (кроме заступніків з господарської части).

У травні-червні 2015 року команда польського експерта проекту SKL Інтернешнл Яна Герчінського разом з Мінфіном и МОН проводили дослідження, Вивчаючи ефективність шкільної мережі в 4 областях України (в 10 районах кожної з них).

Виявило, что Відсоток технічного персоналу (тобто НЕ педагогів) у школах очень високий - від 20 до почти 45%. Прінаймні у Вінницькій, Сумській, Черкаській та Чернігівській областях є школи, де технічного персоналу даже более 50% з-поміж всех ставок.
 За новою системою оплати праці, ЦІ ставки тепер мусіть нараховувати місцевий бюджет. Аджея гроші з освітньої субвенції йдут вінятково на оплату праці вчителів.

Як пояснює експерт аналітичного центру CEDOS Ірина Когут, Кількість ставок техперсоналу нараховується відповідно до Типових штатних норматівів, затверджених МОНом.

Например, Кількість прибиральниця Залежить від площади школи, Кількість ставок завучів - від кількості класів ТОЩО.

«Тож Місцева влада НЕ может просто скоротіті ставки за власним Бажаном - смороду мусітімуть об'єднувати школи», - підсумовує Когут.

А це означає, что законодавчий регулювання типових норматівів має Незабаром змінітісь через Нові Механізми фінансування освіти.

До речі, як пояснюють в Мінфіні, асистент вчителя є педагогічним працівніком. Его зарплата буде такоже фінансуватіся в межах освітньої субвенції.

ПТУ в містах-обласних центрах буде фінансуватісь з бюджетів обласних центрів.

Если ПТУ находится за межами міста, гроші на его роботу йтімуть з бюджету області.

Хоча держава передает субвенцію (2 мільярді гривень) для дітей, Які отримуються повну загальну середню освіту в ПТНЗ.

Вона ж віділяє кошти на підготовку кваліфікованіх робітніків на професіямі загальнодержавним значенням (169,6 миллионов гривень) ... Список ціх професій теж відомій.

Грошей на освіту цього року у бюджеті буде менше?

Ні, более на 25,5%.

У 2017 году освітня субвенція становітіме 52,6 мільярді гривень. Основна мета Збільшення - профінансуваті зростання заробітніх плат вчителів.

 
Звідки наші реформатори взяли таку модель?

Із закордонного досвіду. Відповідальність місцевої влади за Утримання шкіл лежить на місцевій власти в Естонії, Польщі, Австрії, Швеции та других странах.

Українська модель Деяк елементами нагадує Естонський систему. Там держава віділяє гроші на зарплату вчителів, тоді як Утримання шкіл та додаткова персоналу (СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ, психологів ТОЩО) беруть на себе Місцеві громади.

Тут є певні схожі РІСД, хоча є й Чимаев відмінностей: в Естонії субвенція покріває такоже витрати на Підвищення кваліфікації вчителів, навчальні матеріали та шкільні обіди.

Тоді як в Україні цього року, як Вже згадувать, - лишь зарплату педагогів и Дирекції школи.

Оплату Підвищення кваліфікації цього року освітня субвенція НЕ предполагает. Хоча, як пояснюють в Мінфіні, це питання «стоит на порядку денному».

«Можливо в перспектіві ми врахуємо и цею пункт. Альо нам треба чітко розуміті Критерії й ті, Яким чином буде здійснюватіся Підвищення кваліфікації », - Додав директор Департаменту ВИДАТКІВ бюджету гуманітарної СФЕРИ Міністерства фінансів України Роман Єрмолічев.

У Польщі Діє Дещо Інша система. Держава передает місцевій громаді (гміні) Певного суму грошей на навчання одного учня. Гміна может сама вірішіті, куди направіті ЦІ кошти - хоч на ремонт дороги. Однако як самє смороду вітрачаються, Контролює громада. Тобто, освітня субвенція у Польщі є нецільовою.

Тоді як в Естонії - цільовою: ЦІ гроші НЕ могут використовуват на інші спо, кроме оплати праці педагогів.

В Україні субвенція буде, як в Естонії - цільовою.

У 2017 году в Україні буде ще одна невелика цільова субвенція - на інклюзівне навчання дітей з особливими потребами. Таких дітей - около 9 тисяч. На ЦІ спожи віділяється 209 миллионов гривень.

А КУДІ ПІДУТЬ ЦІ 52 МІЛЬЯРДІ ГРИВЕНЬ? ПРЯМО У ШКОЛИ?

Ні, у 800 місцевіх бюджетів (сюди входять и об'єднані теріторіальні громади (ОТГ). Далі Місцеві бюджети будут розподіляті гроші поміж школами в залежності від кількості дітей в них.

За суті, ми говоримо про формат «гроші ходять за дитиною».

Тут могут буті два варіанти:

- Гроші йдут у школи, шкірні школа пропорційно своїй кількості учнів отрімує "освітні ваучери" прямо з Держбюджет;

- Кошти йдут за дитиною до уровня МІСЬКОЇ чи районної влади.

В Україні буде реалізовуватісь другий варіант. Частково через ті, что МОН НЕ знає реальні спо шкіл. Тоді як Місцеві громади точно знають їх краще, аніж чиновник в міністерстві.

Звісно, Було б чудово, Якби МОН знав, скільки самє нужно ставок вчителів у Кожній окремій школі. Альо це не так.

Міністерству потрібні якісь засіб застосування розрахунків. Ними є витрати на зарплати вчителів у кожному місцевому бюджеті у 2015 году.

Чому 2015 році? Тому що повний даних по витрат у бюджеті 2016 року ще немає, и смороду НЕ проаналізовані.

Тому Мінфін вікорістовує дані попередня року, скорігувавші его таким чином, щоб субвенція включала лишь оплату педагогічного персоналу.

«Оскількі задекларовано Підняття заробітної плати вчителям, ми повінні кожному місцевому бюджету дати на це кошти. Відповідно, КОЖЕН місцевий бюджет получит плюс 78% до каси 2015 року на зарплати вчителів », - пояснює Роман Єрмолічев.

Від использование старих Даних за 2015 рік виграють ті Місцеві громади, Які встіглі оптимізувати свои шкільні мережі.

У такому випадка смороду отрімають ту саму Кількість грошей, якові б получил и Ранее з урахуванням кількості ставок вчителів. Маючі менше реальних ставок, смороду отрімають более грошей, а тому зможуть віплачуваті більші зарплати, пояснює Ян Герчінській.
 
Чому МОН НЕ має чіткіх даних по всех школах?

В Україні є реальна проблема з освітньою статистики. Лише кілька місяців тому запустилася система ДІСО (Державна інформаційна система освіти).

Тепер Усі дані збіраються в електронній виде, и можна чітко Побачити Кількість шкіл, вчителів, наповнюваність класів ТОЩО.

І Вже маючі ЦІ дані, пропісуваті формулу, за Якою буде віраховуватісь освітня субвенція. Саме ЦІМ зараз займаються Мінфін з МОН. Вже на 2018 рік чиновники обіцяють чітку формулу, по Якій буде візначатісь сума грошей, яка надходітіме у Різні школи.

«Ми усім на Кожній нараді говоримо, что це перехідній рік, до березня-квітня має буті готова нова формула», - сказав директор Департаменту ВИДАТКІВ бюджету гуманітарної СФЕРИ Мінфіну Роман Єрмолічев.

Експерт аналітичного центру CEDOS Ірина Когут каже, что без необхідніх Даних ДІСО вся реформа середньої освіти буде під харчування.

«Для того, аби запустіті трірічну профільну старшу школу, та патенти, создать систему ліцеїв - а без первинного Даних про шкільну ятір цього сделать просто Неможливо», - пояснює вона.

Відтак МОН має докласті максимум зусіль до розвитку системи збору та АНАЛІЗУ Даних, додає Когут.

А если місцевім бюджету не вистача грошей?

Заступник міністра фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю Освіті України давши відповідь на це питання.

«Щоб нівелюваті ризики нестачі коштів на місцях, у нас є три Механізми - додаткова дотація, резерв освітньої субвенції, стабілізаційна дотація. Тож Усі зауваження, что Щось может буті неправильно пораховано, что комусь НЕ вистача питань комерційної торгівлі коштів, - усе це можна буде вірішіті », - сказав Марченко.

За йо словами, додаткова дотація ставити 14,9 мільярда гривень.

«Вона спрямована на ті, щоб у тих районах, мовляв, не буде вістачаті коштів з податків, булу змога профінансуваті Цю ятір. Ця додаткова дотація - Тимчасовий Захід на 2017 рік, у 2018-го ее Вже НЕ буде, а будут створені об'єднані теріторіальні громади, и в нас не буде спо підтрімуваті депресівні регіони, Аджея смороду зможуть самостійно собі Забезпечувати та розвіватіся », - пояснивши заступник міністра.

А ПРИВАТНІ школи отрімають гроші з бюджету?

Це Залежить від того, чи буде чинний закон «Про освіту», Який пройшов перше читання. У ньом предусмотрена, что норма «гроші ходять за дитиною» стосується и приватного сектору навчання.

Умовно Кажучи, 9 тисяч гривень, Які держава платити на навчання одного учня, перейдуть за ним у приватну школу.

Альо це - лишь у разі, если закон буде Прийнято, и в процесі переговорів у парламенте цею пункт не буде вилуч.
Помітили помилку або неефективне посилання?

Виділіть проблемний фрагмент мишкою і натисніть CTRL + ENTER.
У вікні опишіть проблему і відправте Адміністрації ресурсу.