Новини освіт: Учнів України порівняють з однолітками з інших країн » Онлайн Бібліотека — UkRead.Net
 


Новини освіт: Учнів України порівняють з однолітками з інших країн

Переглядів: 134 Категорія: Новини освіти

0.0
0 Оцінок
 
0.0
Хороший сайт?
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 
0.0
Допомогло?
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
0.0
Зручно?
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 
0.0
Якісно?
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10   A    A    A
 
 
Ми часто діскутуємо про проблеми и перемоги Нашої системи освіти, про ті, что в ній треба міняті, а що, навпаки, Зберегти. Альо досі НЕ маємо государственной Концепції моніторингу якості освіти. Звісно, проводяться певні дослідження, но системного стратегічного підходу НЕ сформульовано. Оксана Онищенко від «ZN.UA» розповідає про Підсумки інтерв'ю относительно участия України в міжнародному порівняльному дослідженні якості освіти, Пожалуйста провело DT.UA з Тетяни Вакуленко - національнім координатором PISA 2018, начальником відділу ДОСЛІДЖЕНЬ та аналітікі УЦОЯО.

Україна бере участь у міжнародніх дослідженнях якості освіти. Не так часто, як того хотілося б, но таки бере. І це, Безумовно, дуже для нас корисне. Участь у таких вімірюваннях дозволяє Побачити себе на тлі других стран, обмінятіся з ними досвідом. Так, 2007 року и 2011 року Україна брала участь у Міжнародному дослідженні TIMSS (Trends in Mathematics and Science Study).

Одразу после первого вимірювання ми начали змінюваті шкільні програми, підручники, збірники завдань для контролю знань, підході до викладання. І наші результати TIMSS-2011 поліпшіліся. Однако после 2011-го доля у дослідженні Було Припін. Змінілася влада, змініліся міністри й Політичні Расписание. На продовження участия в дослідженні TIMSS НЕ Знайшли коштів. Оновлені навчальні програми вікінулі в смітник - смороду були розраховані на 12-річну школу, від якої тоді наша країна відмовілася.

І вісь ніні Україна зголосилося взяти участь в ІНШОМУ, дуже авторитетному, міжнародному порівняльному дослідженні якості освіти - PISA (Program for International Student Assessment). Цім Досліджень охоплено 80 стран мира. Участь у ньом коштуватіме примерно 50 тис. євро на рік Упродовж чотірьох років.Що дасть нам доля у PISA?

Мета більшості міжнародніх ДОСЛІДЖЕНЬ трієдіна. Перша - порівняння освітніх систем різніх стран світу. Друга - запозичення найкращих практик других стран. І третя - Звернення уваги громадськості, освітян на ПЕРЕДОВІ практики в Галузі освіти. Если ми говоримо про дослідження PISA, то це передусім компетентнісній підхід, компетентнісне оцінювання и Звернення до компетентнісної парадигми освіти, яка в мире Вже давно є передову.


У чому суть компетентнісного підходу до навчання?

Компетентнісній підхід орієнтований на! Застосування знань у реальних або близьким до реальних сітуаціях. Например, если ми говоримо про математичні задачі. Усі в школі вчились формулу площади квадрата чи прямокутник. Альо людина, яка Робить ремонт у своїй ванній кімнаті, має порахувати Цю площу для того, щоб візначіті Кількість кахлів, Які треба покласти на підлогу в ній. Це и є компетентнісній підхід.

У дослідженні PISA беруть участь только 15-річні учні, Незалежності від того, в якому класі смороду навчають. Вважається, что именно цею вік є ВІКОМ Закінчення ОСНОВНОЇ базової освіти й Ухвалення сутнісніх РІШЕНЬ у жітті. Буквально за рік-два дитина попала у складаний світ професій, сама Почни заробляті гроші або отрімуваті стіпендію, ухвалюваті решение относительно свого побуту (де жити - у вінайнятій квартирі чи в гуртожитку).

Ранее все це за неї вірішувалі батьки. А тепер вона становится частина активного соціуму. Таких міжнародніх вимірювань, як PISA, ми ще не проводили в Україні. Дослідження ТІМSS более орієнтується на шкільні програми, тобто на ті, что именно діти вівчають у школах.

Як відбуватіметься дослідження PISA?

Воно складається з двох блоків: опитування и тестування. Опитування потрібне для того, щоб з'ясувати, Які самє фактори вплівають на успішність дитини у віконанні Завдання тестування. Например, є очень великий блок запитань про background дитини: де вона народилася, хто ее батьки и яка в них професія, Які шкільні предмети вона Вивчай, чи комфортно почувається в середовіщі однолітків у школі, чи подобається їй навчатися, чи любити вона ті або інші уроки?

Для чого потрібне тестування, зрозуміло - щоб дитина показала, что вона вміє делать зі своими знання в різноманітніх жіттєвіх сітуаціях. У різніх странах світу свои перелікі шкільних предметів и очевидно, что свои спеціфічні предмети. Альо певні навчальні предмети вважаються базовими, такими, что визначаються частку людини в Майбутнього. Це - читання, математика и Природничі дисципліни. Власне ЦІ три Галузі й досліджує PISA.

Чи братімуть доля у дослідженні вчителі?

Взагалі-то у міжнародному дослідженні PISA є такий додатковий опційній компонент - Анкетування вчителів з приводу атмосфери в класі, использование спеціфічніх практик. Альо не так много стран світу беруть участь у цьом Додатковий компоненті. І Україна такоже цього компоненту не проводітіме. Слід зауважіті, что будь-які опції вімагають Додатковий коштів.

Окрім цього, Ми можемо провести Анкетування й самостійно и ставити самє ті запитання, Які стосують Гостра проблем освіти безпосередно в нас у державі. Альо ми будемо опітуваті в рамках PISA адміністраторів шкіл. Смороду відповідатімуть на запитання, Які дадуть можлівість подивитись на характеристику того чи Іншого навчального закладу: скільки вчителів у школі, чи є комп'ютери и В якій кількості, чи є учні, Які прогулюють навчання, скільки учнів НЕ отримуються атестата про повну загальну середню освіту . На Цю характеристику буде Накладено результати учнів та їхні ВІДПОВІДІ в анкетах.

Хто готовит завдання для тестів?

Це Робить Міжнародний консорціум фахівців з більш як 40 стран мира. Усі завдання проходять серйозні етапи подготовки. Спочатку досліднікі предлагают певні ситуации для РОЗГЛЯДУ, потім збіраються для того, щоб обговорити ті ситуации, Розробляють для них завдання. Кожна країна отрімує ЦІ завдання и надає Коментарі относительно того, чи відповідають смороду освітньому контенту цієї країни. Потім консорціум собирается знову, щоб Изменить завдання на прохання тієї чи Іншої країни.

Завдання для школярів з різніх стран однакові чи відрізняються?

Абсолютно однакові. Це дозволити порівнюваті результати и делать якісь Висновки.

Як іде підготовка до дослідження PISA в Україні?

У межах Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Створено Центр PISA. Его фахівці получил від міжнародного консорціуму тестові завдання, переклалі їх, потім зібралі фаховості комісію, яка Складанний з провідніх фахівців МОН, НАПН, Інституту модернізації змісту освіти, Українського центру оцінювання якості освіти й Інституту освітньої аналітікі. У режімі секретності ми, представник центру, показував завдання ЦІМ фахівцям з тім, щоб смороду проаналізувалі и нада свои рекомендації.

Самперед, звісно, треба Було візначіті, чи відповідає наш переклад змістові завдання, и сделать фаховості аналіз цього змісту. Було кілька завдання, Які віклікалі в нас певні сумніві. Ми написали про це консорціуму, смороду взяли наші зауваження до уваги, и таких завдання у тестуванні НЕ буде.

Як ви вважаєте, з Якими завдання у наших підлітків могут вінікнуті Труднощі?

Думаю, з читанням. Критичного читанню в наших школах пріділяється недостатня увага, бо Критичні міркування Ще не ввійшлі в освітню практику в такій мірі, в Якій малі б Войти. У PISA действительно є дуже цікаві и очень Важливі для сучасної людини завдання, як, например, Заповнення анкети при поиска роботи, прочитання матеріалів Дискусії между двома спеціалістами-науковця и вісловлення Власний міркувань Стосовно цієї Дискусії (хто з них, на твою мнение, правий и чому).

Має буті розуміння, что на діскусійні запитання немає абсолютно правильної ВІДПОВІДІ, что не всі складається з чорного и білого. При оцінюванні виконан учнямі Завдання PISA застосовуватімуться три види оцінок: «правильно», «частково правильно» и «неправильно». Це дуже принципова, что є частково правильна відповідь, коли дитина в Чомусь має рацію, а Щось упустила.

Яка державна структура відповідає за проведення PISA в Україні?

Є постанова КМУ, яка візначає, что Український центр оцінювання якості освіти відповідає за підготовку, адміністрування дослідження, а Інститут освітньої аналітікі - за підготовку фінального Звіту за результатами дослідження. Це один зі стандартів PISA - обов'язкове оприлюднення національного Звіту.

Як впліває такий звіт на освітню політіку стран-учасниць дослідження?

Це Залежить від країни. Є приклад нашого найближче сусіда - Польщі. У перший рік дослідження (2000-й) Польща мала й достатньо нізькі результати. Альо смороду стімулювалі до серйозно змін в освіті - Було змінено освітні стандарти у БІК Підвищення компетентнісної складової. Ми це Можемо Побачити по випускних іспітах, посібніках, підручніках.

Більше того, решение про децентралізацію управління школами такоже значний мірою Було простімульоване PISA. Такий підхід оказался ефектівнішім, чем жорсткий центральний контроль.

Тепер польські школи належати місцевім громадам и фінансуються ними. В Аргентині за результатами дослідження Було ухвалено новий закон про освіту. Є очень цікавий приклад взаємодії різніх стран за результатами PISA. Скандінавські країни пишуть один звіт на всех и вірішують, чий успіх и досвід слід узяті до уваги. Например, смороду взяли досвід Фінляндії в организации вільного навчання у класі. Італія під впливи Звіту PISA ухвалено кілька РІШЕНЬ: Було змінено національні стандарти освіти й підвіщено зарплатних Найкращий вчителям. А Німеччина паралельно з PISA проводити національне тестування. Це дает змогу Побачити проблеми окремий регіонів, а не лишь країни в цілому.

Можна сподіватіся, что и в нас результати PISA вплінуть на розвиток освіти?

Так. Альо це дослідження корисне НЕ лишь отриманий данімі. Воно корисне й для вчителів, Які побачать завдання Іншого типу.

Можливо, це буде корисний й для фахівців, Які укладають наші тести ЗНО, и з годиною завдання в тестах зміняться?

Я вже казала про Робоча група для Узгодження перекладеніх українською мовою тестових завдань PISA. До неї входять и методисти УЦОЯО. Ми впевнені в тому, что це дасть змогу підвіщіті компетентнісній характер завдання зовнішнього незалежного оцінювання. Альо водночас маємо розуміті, что тести ЗНО ґрунтуються на стандартах, и самє смороду ма ють буті компетентніснімі, щоб сама система освіти ґрунтувалася на компетентнісному підході, а не лишь система контролю.

Коли розпочнеться дослідження PISA? Ви сказали, что це буде кілька етапів.

Пілотній етап состоится в травні 2017 року. Це перше, что ми маємо сделать. Аджея Такі СКЛАДНІ вимірювання НЕ могут проходити без пілотування тестових завдань - ми могли пріпустітіся помилок у перекладі тестів, або наші учні могут НЕ розуміті якіх виразів.

Друге. PISA - це вібіркове дослідження, и в ньом візьмуть участь не всі 15-річні школярі, а лишь ті, хто попали до Вибірки. До речі, вібірка PISA є Еталон для міжнародніх ДОСЛІДЖЕНЬ. Ми маємо подати консорціуму дані про ті, скільки в нас є шкіл, якіх смороду тіпів (гімназії, ліцеї, колегіумі), де розташовані (село, селище, місто), яка там мова навчання. Окремо подаємо повний ПЕРЕЛІК усіх шкіл України. Далі міжнародний консорціум Аналізує всю Цю інформацію и візначає, Які школи попали до Нашої Вибірки. Вона має буті репрезентативною. Например, Відсоток Сільських шкіл у Нашій вібірці має буті таким самим, як и в усій Україні порівняно з усіма школами.

Це такий маленький макет України. Коли ми отрімуємо від міжнародніх партнерів список шкіл, что обрані для участия в дослідженні PISA, ми подаємо списки всех 15-річніх учнів ціх шкіл. З них Випадкове вібіркою визначаються тихий, хто візьме участь у тестуванні. Ми до цього НЕ маємо Ніякого стосунки, це роблять міжнародні партнери. Щоб не ми звертаючись найкращих Із кращих, а смороду Самі сформувалася вібірку, яка чесно презентуватіме всю популяцію 15-річніх України.

Наразі в нас є більш як 3 тісячі 300 учнів, Які братімуть доля у дослідженні. За два тіжні до тестування PISA спеціальна комісія з представителей центрів оцінювання якості освіти, Які зазвічай організовують у регіонах ЗНО, приїде до ціх шкіл. Школи будут заздалегідь сповіщені.

У день тестування інструктори проконсультують дітей про організацію та етапи роботи, відадуть тестові зошити. Потім Упродовж двох годин Із 5-хвилинах Перерва діти пісатімуть тест. После цього ще одна перерва, после якої учні заповнюватімуть анкету. Потім усе складуть у секретні пакети и відправлять до регіональніх центрів оцінювання якості освіти.

Навесні 2017 року ви проведете пілотне дослідження, а далі?

Усі результати цього дослідження передамо консорціуму. І смороду и ми Проведемо КОЖЕН свое статистичне опрацювання Даних и візначімо, чи нужно нам корігуваті наші інструменти дослідження (завдання). Далі розпочнеться Основний етап дослідження, что состоится напрікінці квітня - качана травня 2018 року. Саме ЦІ результати станут основою для порівняння результатів України з іншімі країнамі и для подготовки вісновків.

Потім буде склад міжнародний звіт, а відтак - національний. Альо в 2018 году ми ціх вісновків Ще не отрімаємо. Статистичне опрацювання та аналіз результатів усіх 80 стран тріватіме Довгий (це велічезні масив Даних). Результати України в PISA-2018 можна очікуваті в грудні 2019.

До речі, 6 грудня цього року Було Опубліковано дані PISA-2015. Цікаво, что Сінгапур - абсолютний лідер дослідження. У Галузі природничих дисциплін (провідна галузь 2015-го.) Одразу за ним ідуть Японія та Естонія. Польща має результати немного Вищі за Середні по странах ОЕСР. Росія - немного ніжчі за Середні по странах ОЕСР з природничих дисциплін и немного Вищі - з читання та математики. Цікаво, что Фінляндія получила результати ніжчі, чем у попередні роки, в усіх галузь дослідження.Помітили помилку або неефективне посилання?

Виділіть проблемний фрагмент мишкою і натисніть CTRL + ENTER.
У вікні опишіть проблему і відправте Адміністрації ресурсу.