
Міністерство освіти і науки закликало заклади вищої освіти створювати і забезпечити ефективне функціонування системи запобігання та виявлення академічного плагіату. Про це йдеться у листі відомства до керівників вишів.
У Міносвіти наголошують, що у вересні 2017 року набрав чинності закон «Про освіту», який запровадив єдині для всіх рівнів освіти види порушень академічної доброчесності, зокрема, академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація, списування, обман, хабарництво та необ’єктивне оцінювання.
Посилаючись на норми нового законодавства в освітньому відомстві зазначають, що заклади вищої освіти зобов’язані вживати заходів, у тому числі шляхом запровадження відповідних новітніх технологій, щодо запобігання та виявлення академічного плагіату в наукових роботах наукових, науково-педагогічних, педагогічних, інших працівників і здобувачів вищої освіти та притягнення їх до дисциплінарної відповідальності.
Також у МОН повідомили, що заклади вищої освіти зобов’язані мати внутрішню систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості вищої освіти, яка передбачає забезпечення дотримання академічної доброчесності працівниками закладів вищої освіти та здобувачами вищої освіти.
«Міністерство освіти і науки України рекомендує включити у внутрішню систему забезпечення якості процедури та заходи для реалізації принципів академічної доброчесності та розробити відповідну нормативно-правову базу (кодекси, положення, правила, пам’ятки тощо). Важливо, щоб вона забезпечувала виконання усіх норм статті 42 закону України «Про освіту». Водночас можуть бути створені структурні підрозділи з організації і контролю за додержанням принципів академічної доброчесності (до прикладу, група сприяння академічній доброчесності, комісія з питань етики та академічної доброчесності тощо)», - йдеться у зверненні МОН до керівників українських вишів.