Тлумачення всіх слів на літеру А на сайті UKRead.Net » Сторінка 3
 

АБАДАН 
м. в Ірані, на кордоні з Іраком, на р. Шатт-ель-Араб, 210 тис. мшк.; вел. нафтовий порт, нафтопереробний комбінат.

АБАК 
вид рахівниці у стародавній Греції та Римі, а також (до XIX ст.) у Зх. Європі.

АБАКАНОВИЧ 
(Abakanowicz) 
Маґдалена, нар. 1930, пол. скульптор; професор Пол. вищої школи красних мистецтв у Познані; розмаїті скульптурні форми: так звані абакани, скульптури з мотузок, каменю, дерева, металу, тканин, паркова архітектура; цикли Воєнні грища та Руко-дерева.

АББА 
шведський музичний ансамбль; створений 1972, виступав до початку 80-х; у складі: А. Фалскоґ, Б. Улвеус, Б. Андерссон, А. Ліньстад-Фредрікссон; у репертуарі - ритмічні, мелодійні пісні у стилі поп (Waterloo, Mamma Mia, Fernando).

АББАС I ВЕЛИКИЙ 
1571-1629, з династії Сефевідів, шах Персії з 1587; відвоював від узбеків, турків та індійських Великих Моґолів утрачені перські території; здійснив адміністративні реформи, модернізував армію, встановив дипломатичні й торгові контакти з Європою.

АБВЕР 
орган розвідки і контррозвідки командування нім. збройних сил; утворений 1925; з 1935 - орган вермахту, брав участь у підготовці та здійсненні його воєнних планів.

АБДРАШИТОВ ВАДИМ ЮСУПОВИЧ 
нар. 1945, рос. кінорежисер; побутово-психологічні драми (Полювання на лисиць, Парад планет, Слуга, Слово в обороні).

АБДУЛГАМІД ІІ 
(Абдул-Хамід ІІ) 1842-1918, з династії Османів, турец. султан 1876-1909; 1876 проголосив конституцію і скликав парламент; 1878 зупинив дію конституції та правив деспотично; за репресивне правління, невпинні переслідування вірмен і греків одержав прізвисько кривавий султан; встановив економічну і політичну співпрацю з Німеччиною; 1909 скинутий з престолу революцією молодотурків.

АБДУЛОВ ОЛЕКСАНДР ГАВРИЛОВИЧ 
нар. 1953, рос. актор театру і кіно; працює в театрі Ленком; ролі в побутових (Геній), костюмованих (Звичайне диво, Вбити дракона) фільмах та психологічних драмах (Тюремний роман).

АБЕ КОБО 
(псевдонім Абе Кіміфуса) 
1924-93, японський письменник; представник літературного авангарду; у творчості помітні впливи Ф. Кафки; романи (Жінка у пісках, Чуже обличчя, Людина-коробка), драми, кіносценарії.