Тлумачення всіх слів на літеру Д на сайті UKRead.Net
 

ДІАС БАРТОЛОМЕО 
див. «Діаш Бартоломеу»ДІАРІЙ 
щоденник подій приватного і громадського життя (д. сімейні, сеймів, воєнні і д. з'їздів), поширені в Україні у XVII-XVIII ст.

ДІАПОЗИТИВ 
позитивне фотографічне зображення на прозорому матеріалі.

ДІАНА 
в рим. міфології богиня лісів, тварин, місяця і плодючості; опікунка жінок під час пологів; ототожнювана з грец. Артемідою.

ДІАМЕТР 
найдовша хорда у колі; довж. д. рівна довж. 2 радіусів.

ДІАМАНТ 
спеціальний, опрацьований у XVII ст., спосіб шліфування алмазів та ін. прозорих дорогоцінних каменів; камінь отримує форму подвійної піраміди із зрізаними вершинами; звичайно - відшліфований таким чином діамант.

ДІАЛЕКТОЛОГІЯ 
розділ мовознавства, який вивчає територіальні різновиди національних мов і опрацьовує матеріал для укладання мовних атласів та діалектологічних словників.

ДІАЛЕКТИКА 
філософське поняття, під яким розуміється: мистецтво дискусії, насамперед вміння знайти істину через розкриття і подолання суперечностей у міркуваннях противника (античність), мистецтво логіки (середньовіччя), мистецтво теорії дійсності й методи її пізнання, які полягають в необхідності розглядати явища в їх зв'язках, русі та розвитку (сучасна філософія від часів Г. Геґеля, особливо марксизм).

ДІАЛЕКТ 
різновид певної мови, засіб спілкування осіб, пов'язаних тісною територіальною, професійною або соціальною спільністю; у вужчому розумінні - регіональний різновид мови, який відрізняється від ін. д. певної країни сукупністю мовних рис (головним чином фонетичних та лексичних).

ДІАЛІЗ 
метод розділення речовин, особливо очищення колоїдних розчинів, при якому використовується неоднакова здатність молекул проникати крізь напівпроникні перегородки (мембрани); молекули колоїдів затримуються мембранами, маленькі молекули (розчинника, електроліту) крізь них проходять.